Opublikowany przez: Kasia P. 2018-01-03 12:41:01
Autor zdjęcia/źródło: Standardy Opieki Okołoporodowej/ Zaprojektowane przez Freepik
W grudniu ubiegłego roku w swoim expose Premier podkreślił nie tylko konieczność zapobiegania przemocy wobec dzieci, lecz także wspomniał o tym, że ważne jest wypracowanie odpowiednich standardów opieki okołoporodowej. Jak wiadomo temat jest bardzo kontrowersyjny, ponieważ wiele kobiet i środowisk troszczących się o losy ciężarnych obstaje przy obecnych standardach, które mają obowiązywać co najwyżej do 31-go grudnia 2018 roku. Stanowisko bardzo zaangażowanej w tworzenie standardów opieki okołoporodowej Fundacji Rodzić po Ludzku jest bliskie kobietom rodzącym:
Chodzenie, swoboda przyjmowania wygodnych pozycji, możliwość korzystania z wanny lub prysznica, intymna sala do porodu, wybór sposobu parcia, możliwość picia w trakcie porodu, nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem po porodzie, wsparcie w laktacji będą zależały od decyzji konkretnego lekarza w konkretnym szpitalu. Likwidacja Standardu pozbawi kobiety możliwości wniesienia skargi, ponieważ nie będą miały do czego się odwołać. Jakość opieki, jaką otrzyma rodząca, będzie zależna od decyzji ordynatora lub lekarza, zwyczajów i rutyn panujących w danej placówce.
Oraz:
Jesteśmy zaniepokojone informacją o przyjętych przez Sejm zmianach w ustawie o działalności leczniczej z dnia 10 czerwca 2016 roku. Najkrócej rzecz ujmując, likwidują one wypracowane w ciągu ostatnich lat przez zespół ekspercki standardy medyczne dotyczące porodu fizjologicznego, a także standardy dotyczące łagodzenia bólu w trakcie porodu, postępowania w ciąży powikłanej, określonych patologiach i niepowodzeniach położniczych.
Jak podkreśla RPD Marek Michalak w wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego konsekwencję wycofania się z obecnych standardów będzie utrudnienie w monitorowaniu losów dzieci od momentu urodzenia. Takie działania nie mogą odbywać się poza regulacjami prawnymi.
RPD Marek Michalak apeluje o umocnienie standardów w formie rozporządzenia, ponieważ dobre praktyki omawiane przez zespoły ekspertów mogą stanowić w jego ocenie jedynie wskazówki, a nie potrzebne w tym zakresie normy postępowania. Rzecznik praw dziecka wyraża także niepokój o jakość opieki nad matką i dzieckiem z chwilą kiedy obecne standardy utracą moc oraz o nieukończone do tej pory prace nad standardami profilaktyki w opiece zdrowotnej dzieci i młodzieży w wieku od 5-18 lat. Niepokojący zdaniem RPD jest także brak innych narzędzi monitorujących zdrowie dziecka. Dlatego też Rzecznik Praw dziecka wyszedł z inicjatywą wprowadzenia systemu monitorowania - Koncepcję tę w znacznej mierze udało się wdrożyć, co uznaję za sukces, będący wynikiem moich wieloletnich działań – mówi Marek Michalak i przypomina, że konieczność uregulowania tej materii podyktowana była występowaniem przypadków rażącego zaniedbywania dzieci. Rzecznik zaproponował obligatoryjne przekazywanie przez placówkę medyczną, w której urodziło się dziecko, informacji o tym fakcie do placówki sprawującej podstawową opiekę zdrowotną (dalej: POZ) nad matką i dzieckiem. Uzasadnił to rozwiązanie tym, że lekarz POZ miałby możliwość sprawdzenia, czy nowo narodzone dziecko zostało objęte opieką zdrowotną. Informację o tym powinien uzyskać od rodziców dziecka, a następnie potwierdzić ją u lekarza pediatry. W przypadku, gdyby powziął informację, że dziecko nie zostało objęte opieką zdrowotną, powinien mieć obowiązek poinformowania o tym właściwych dla miejsca zamieszkania dziecka służb socjalnych, w celu umożliwienia zbadania jego sytuacji.
- Obecnie system ten wymaga dalszego uszczelnienia rozwiązań w taki sposób, aby w jak największym stopniu chronić najmłodszych obywateli przed negatywnymi skutkami zaniedbań w tym obszarze – podkreśla Marek Michalak.
Do wyznaczenia nowych standardów opieki okołoporodowej został powołany zespół ekspertów. Będziemy monitorować sytuację na bieżąco i informować Was o niej. Już w tym roku z pewnością dowiemy się jak dokładnie będzie wyglądać „nowa opieka” nad mamą i dzieckiem. RPD domaga się zintensyfikowania działań i mamy nadzieję, że tak jak teraz zawsze będzie stał po stronie mamy i dziecka. Zatem czekamy co przyniesie czas…
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.